Štěně s fonendoskopem

Péče o zuby, odstranění zubního kamene ultrazvukem

Mléčné zuby začínají růst zhruba kolem 3. týdnů stáří štěněte a celkem jich štěně má 28. Trvalé zuby jsou založeny pod všemi mléčnými a začínají se prořezávat kolem 3. měsíce (v závislosti na plemeni) a vytlačovat tak mléčné zuby. Výměna by měla proběhnout do 7. měsíce stáří zvířete. Trvalý chrup psa čítá 42 zubů.

Někdy se setkáváme s přetrváváním mléčných zubů i po 7. měsíci, pes má tedy tzv. dvojí zuby – mléčné i trvalé. Tyto perzistující zuby se podílí na špatném utváření skusu, jsou náchylné k tvorbě zubního kamene a kazu a je vhodné je vytrhnout.

U zvířat, nejčastěji u malých plemen, se velmi často setkáváme s tvorbou zubního plaku a následně zubního kamene. Je velmi důležité zubní kámen nepodceňovat, neboť nejde pouze o kosmetický problém spojený se zápachem z úst, ale má i zdravotní dopad.

  • Způsobuje gingivitidu – zánět dásní (dásně jsou zarudlé, bolavé a krvácí).
  • Může vést k paradontóze a vypadávání zubů, bolestivosti při příjmu potravy.
  • Může způsobit vznik abscesu na kořeni zubu (stav řešitelný pouze chirurgicky).
  • Způsobuje pomnožení bakterií, které mohou krví vniknout do ledvin a do srdce a poškodit je.

Co můžete udělat?

  • Správně krmit – granule nikdy nenamáčet do vody, můžete zvolit speciální výživu zabraňující tvorbě zubního kamene.
  • Do krmení přidávat řasu, která zabraňuje vzniku zubního plaku a kamene, výrazně snižuje zápach z tlamy.
  • Pravidelně mechanicky odstraňovat zubní plak – k dostání jsou speciální kartáčky a enzymatické zubní pasty.

Terapie

Hlavně u malých plemen i přes veškerou péči a snahu majitele dojde ke vzniku zubního kamene. Ten už se nedá odstranit ani čištěním zubní pastou ani jakýmikoli doplňky stravy. Jediné řešení již vytvořeného zubního kamene je čištění zubů ultrazvukem.

Probíhá v sedaci, která nám umožňuje zároveň zrevidovat celou dutinu ústní, vyčistit zuby důkladně, i z vnitřní strany a vyřešit případné problémy. A zároveň nestresovat pacienta. Po zákroku pacienta vzbudíme podáním antidota a předáváme jej majiteli již při plném vědomí. Někdy je zákrok nutné doplnit podáváním antibiotik pro vyléčení zánětu dásní.

Přijďte se k nám informovat o možnostech řešení zubního kamene vašeho zvířecího miláčka.

(zpět na stránku všech služeb)